AWS - Student Chapters

IT'S A FACT

Students are the future of the welding industry. The American Welding Society recognizes this. That is why we invite students, wanting to expand their welding knowledge and take a more active role in their careers, to get more involved with welding. Active participation in an AWS Student Chapter provides the knowledge, experience and networking needed to begin a successful career. Participation in a Student Chapter can provide AWS Student Members valuable experience for career and personal development. There are over 100 AWS Student Chapters located at schools across the country. Through Student Chapter participation, you can learn and sharpen the skills needed for a successful career in the welding industry. Involvement in a Student Chapter will also provide you with networking opportunities. Meet other welding students and professionals at Chapter meetings, local AWS Section meetings, and the FABTECH International & AWS Welding Show. Volunteer as a Chapter Officer and gain valuable leadership skills that will help throughout your career.

IMPORTANT LINKS

BECOME A STUDENT MEMBER
Join AWS today!

A QUICK AND EASY GUIDE TO STARTING AN AWS STUDENT CHAPTER
Get your new AWS Student Chapter going.

STUDENT CHAPTER MANUAL
Reference all things AWS Student Chapter.

ANNUAL REPORT FORM
Submit this form annually for proper documentation of your AWS Student Chapter.

AWS SCHOLARSHIPS
Find out about the scholarship opportunities offered to you by aws.

WIN PRIZES
Win great prizes from the AWS Member-Get-A-Member Campaign.

WELDING SCHOOL LOCATOR
Use our Welding School Locstor to find the institution that's right for you.

STUDENT CHAPTER AWARDS
Learn about Student Chapter Awards and nomination requirements.

AWS STUDENT CHAPTERS BY STATE


Alabama


Blount County Career & Tech Ctr
Welding Dept.
61500 US Highway 231
Cleveland, AL 35049
(205) 625-3424
Advisor: Randy Hammond
Chair: Dylan Putnam
Vice Chair: Jerome Howell
Secretary: Christian Rowell
Treasurer: Hunter Flowers
AWS Greater Huntsville Section, District 08
Date Updated: 6-11-14

Central Alabama Community College
1675 Cherokee Road
Alexander City, AL 35010
(256) 215-4495
Advisor: Joseph James
Chair: Jonathan Marbury
Vice Chair: Sawyer Milam
Secretary: Asia Patterson
Treasurer: Cecilia Kimbrough
AWS Section Affiliation:
AWS Auburn-Opelika Section, District 09
Date Updated: 6-11-14

Lawson State Community College
Bessemer Campus
1100 9th Ave. SE
Bessemer, AL 35022
(205) 426-7345
Advisor: Roy Ledford, Jr.
Chair: Caroline Cotten
Vice Chair: Patrick Phillips
Secretary: Edward Lovell
Treasurer: James Duke
AWS Section Affiliation:
AWS Birmingham Section, District 09
Date Updated: 6-11-14

Tuscaloosa County Schools Welding
Technology Program Student Chapter
Echols Middle School
2701 Echols Ave.
Northport, AL 35476
205-342-2884
Advisor: Dustin Wright
Chairman: Caleb Herndon
AWS Section Affiliation:
AWS Birmingham Section, District 09
Date Updated: 10-15-14

Back to top


Arizona

Arizona Western College
Institute of Welding Technology
2020 Avenue 8 E
Yuma, AZ 85366
(928) 344-7570
Advisor: Samuel Colton, Sr.
Chair: Joanna Pratt
1st Vice Chair: Braiden Campbell
2nd Vice Chair: Isaiah Gaspar
Secretary: Quinn Ferrell
Treasurer: Christopher Smart
Date Updated: 9-10-14

Mohave Community College
1971 Jagerson Ave.
Kingman, AZ 86401
(928) 692-3012
Advisor: Buddy May
Chair: Don Henry
Vice Chair: Dennis Carney
Secretary: Todd Timmons
AWS Section Affiliation:
AWS Arizona Section, District 21
Date Updated: 6-11-14

Back to top

California


American River College
4700 College Oak Dr.
Sacramento, CA 95841
(916) 484-8612
Advisor: Mark Reese
Chair: Melissa Scheetz
AWS Section Affiliation:
AWS Sacramento Valley Section, District 22
Date Updated: 7-3-14


Butte College
3536 Butte Campus Dr (AHPS-251)
Oroville, CA 95965
(530) 895-2360
Advisor: Trevor Robinson
Chair: Brandon Park
Vice Chair: Efrain Mendoza
Secretary: Dominick DiCerto
Treasurer: Brian Dumann
AWS Section Affiliation:
AWS Sacramento Valley Section, District 22
Date Updated: 6-11-14

Laney College
900 Fallon St.
Oakland, CA 94606
(510) 834-5740
Advisor: Liisa Pine-Schoonmaker
Chair: Matthew Cattarin
Vice Chair: Makeda Benton
Secretary: Esteban Quizpe
Treasurer: Thomas Greathouse
AWS Section Affiliation:
AWS San Francisco Section, District 22
Date Updated: 6-20-14

Los Angeles Trade-Technical College
400 W. Washington Blvd.
Los Angeles, CA 90015-4181
(213) 763-3949
Advisor: Lisa M. Legohn
Chair: Oscar Hurtado

San Diego Student Chapter
Educational Cultural Comples
4343 Ocean View Blvd.
San Diego, CA 92113
(619) 388-4819
Advisor: George Moore
Chair: Randy Garcia
Vice Chair: Easton Peterson
Secretary: Christopher Varela
Treasurer: Dauty Teye
AWS Section Affiliation:
AWS San Diego Section, District 21
Date Updated: 6-20-14

Santa Ana College
K Building
1530 West 17th St.
Santa Ana, CA 92706
(714) 564-6671
Advisor: George Moore
Chair: Jaime Aguilar

Shasta College
11555 Old Oregon Trail
PO Box 496006
Redding, CA 96049-6006
(530) 242-2214
Advisor: Mark Smith
Chair: Shane Hellyer
Vice Chair: David Spiegle
Secretary/Treasurer: Christina Bell
Public Relations: Ethan Haney
Sergeant(s) at Arms:
Brandon Brooks
Alex Darling
John Jasey
AWS Section Affiliation:
AWS Sacramento Valley Section, District 22
Date Updated: 10-27-14

Sierra College
5000 Rocklin Rd.
Rocklin, CA 95677
(916) 624-3333
Advisor: Bill Wenzel
Chair: Nick Fusco
Vice Chair: Cori Zandstra
Secretary: Kory Williams
Treasurer: Ray Atnip
AWS Section Affiliation:
AWS Sacramento Valley Section, District 22
Date Updated: 6-11-14

Back to top


Colorado

Colorado School of Mines
1500 Illinois St. (HH-254)
Golden, CO 80401
(303) 273-3000
Advisor: Dr. Stephen Liu
Chair: Erik Pfeif
Vice Chair: Stephen Tate
Secretary: Cheryl Hawk
Treasurer: Devon Gonzales
AWS Section Affiliation:
AWS Colorado Section, District 20
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Florida

AWS Space Coast Student Chapter
Eastern Florida State College
1519 Clearlake Rd. 16-103
Cocoa, FL 32922
321-433-7175
Advisor: Ken Cox
Chair: Mike Boyd
Secretary: Steel Thomas
Treasurer: Dottie Ross
AWS Section Affiliation:
AWS Palm Beach Section, District 05
Date Updated: 6-11-14

Back to top


Georgia

Columbus Technical College
928 Manchester Expressway
Columbus, GA 31904
(706) 649-1855
Advisor: Ronnie McBride
Chair: TBA

Savannah Technical College
5717 White Bluff Rd.
Savannah, GA 31405
(912) 443-5863
Advisor: William Burns
Chair: Dustin Bolgrihn

Back to top

Idaho

BYU - Idaho
Austin 166
4991 W. 5000 N.
Rexburg, ID 83440
(208) 496-7649
Advisor: Clay Rasmussen
Chair: Austin Hudman
Vice Chair: Ace Tyler
Secretary: Shelby McRae
Treasurer: Vance Bullock
AWS Section Affiliation:
AWS Idaho/Montana Section, District 20
Date Updated: 6-20-14

Back to top

Illinois


Illinois Central College
East Peoria Campus
One College Dr.
East Peoria, IL 61635
Advisor: Dr. Richard Polanin
Chair: Alex Nikituk
Vice Chair: Jeff Joos
Secretary: Derek Wade
AWS Section Affiliation:
AWS Peoria Section, District 13
Date Updated: 6-20-14

JAK3 Student Chapter
Kankakee Community College
100 College Dr.
Kankakee, IL 60901
(815) 802-8100
Advisor: Mark Stevenson
Chair: Marie Yarno
Vice Chair: Justin Cantrell
Secretary: Roland Swanson
Treasurer: Justin O' Malley
AWS Section Affiliation:
AWS JAK Section, District 13
Date Updated: 7-2-14

Logan Student Chapter
John A. Logan College
700 Logan College Rd.
Carterville, IL 62918
(618) 985-3741
Advisor: Max Damron
Chair: Jonathan Tremblay
Vice Chair: Steven Hampton
Secretary: Robin Williams
Treasurer: Lonnie Beltz
AWS Section Affiliation:
AWS St. Louis Section, District 14
Date Updated: 6-20-14

Back to top


Indiana

Ivy Tech Community College
325 West 38 St.
Anderson, IN 46013
765-643-5745
Advisor: Robert L. Richwine
Chair: John Todd
Vice Chair: Quintin VanFossen
Secretary: Stephanie Fleming
Treasurer: Austin Darling
AWS Section Affiliation:
AWS Indiana Section, District 14
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Iowa

Des Moines High School Central Campus
800 Grand Ave.
Des Moines, IA 50309
(515) 242-7598
Advisor: Ralph Young
Chair: Joe Schossow
Vice Chair: Kenny Waters
Secretary: Shirley Klier
AWS Section Affiliation:
AWS Iowa Section, District 16
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Kansas

Johnson County Community College
12345 College Blvd.
Overland Park, KS 66210
913-469-8500
Advisor: Edward Wheatley
Chair: Adam Jones

Back to top

Louisiana

River Parishes Community College
9697 Airline Hwy.
Sorrento, LA 70778
(225) 933-5981
Advisor: James Falgout
Chair: William B. Lamperez

Southeastern Louisiana University
Dept. of Industrial Technology
SLU 10847 500 Western Ave.
Hammond, LA 70402
(985) 549-2189
Advisor: Anthony Blakeney
Chair/Secretary: Kenneth Cranow
Vice Chair/Treasurer: Jared Reno
AWS Section Affiliation:
AWS Baton Rouge Section, District 09
Date Updated: 6-20-14

Back to top

Maine

Eastern Maine Community College
354 Hogan Rd.
Bangor, ME 04401
(207) 974-4600
Advisor: Stanley Siviski
Chair: Gage Lake
Vice Chair: Jacob Peabody
Secretary: Matthew Aldrich
Treasurer: Gage Golding
AWS Section Affiliation:
AWS Maine Section, District 01
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Maryland

Center of Applied Technology
North Campus
800 Stevenson Rd.
Severn, MD 21144
(410) 969-3100
Advisor: Rick Stein
Chair: Jake Epps

North Point High School
2500 Davis Rd.
Waldorf, MD 20603
(301) 753-1759
Advisor: Alan Badeaux
Chair: Lamark Wooden
Vice Chair: Michael Matthews
AWS Section Affiliation:
AWS Washington DC, District 03
Date Updated: 6-20-14

Parkside Career & Technology Education
Parkside High School
1015 Beaglin Park Dr.
Salisbury, MD 21804
410-677-5144
Advisor: Biazzio "Bill" Giordano
Chair: Daniel Churchill
Vice Chair: Daniel Filippelli
Secretary: Ty Hagel
AWS Section Affiliation:
AWS Philadelphia Section, District 02
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Michigan

Ferris State University
Welding Engineering Dept.
Technology Building
Big Rapids, MI 49307
(231) 591-2952
Advisor: Jeff Carney
Chair: Garrett Wallen
Vice Chair: Charlie Adams
Secretary: Adam Dobschnsky
Treasurer: Kody Brenning
AWS Section Affiliation:
AWS Western Michigan Section, District 11
Date Updated: 6-20-14

Muskegon Area Career Tech Center
200 Harvey St.
Muskegon, MI 49442
(231) 767-3600
Advisor: Rodney Bulthouse
Chair: Stephen Karafa
Vice Chair: Jeremy Schroeder
Secretary: Mason Breckler
Treasurer: Kylan Sherman
AWS Section Affiliation:
AWS West Michigan Section, District 11
Date Updated: 6-11-14

Golightly Career & Technical Center
900 Dickerson
Detroit, MI 48215
313-822-8820
Advisor: Jeffry Hill
Chair: TBA
AWS Section Affiliation:
AWS Detroit Section, District 11
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Minnesota


Anoka Technical College
1355 W. Highway 10
Anoka, MN 55303
(763) 576-4823
Advisor: Jay Gerdin
Chair: TBA

Mesabi Range College
1100 Industrial Park Dr.
Eveleth, MN 55734
(218) 590-1560
Advisor: Randy Washenesky
Chair: Sean Pelkey
AWS Section Affiliation:
AWS Arrowhead Section, District 15
Date Updated: 7-1-14

Back to top


Mississippi

Mississippi Gulf Coast Community
College, Jackson County Campus
2300 US Highway 90
Gautier, MS 39553
(228) 497-7679
Advisor: William Harris
Chair: TBA

Back to top

Missouri


Dallas County Career Center
33 Vo-Tech Rd.
Louisburg, MO 65685
(417) 752-3491
Advisor: Claytone Bone
Chair: Cody Stokesberry
Secretary: Tanner Calhoun
Treasurer: Devin Kramer
AWS Section Affilation:
AWS Ozark Section, District 17
Date Updated: 6-11-14

Ozark Mountain Technical Center
211 East 5th St.
Mountain Grove, MO 65711
(417) 926-3177
Advisor:
Scott Short
Chair: Izic Marteniz
Vice Chair: Austin Coen
Secretary: Kyle Goodman
Treasurer: Michael Duncan
AWS Section Affilation:
AWS Ozark Section, District 17
Date Updated: 6-11-14

Ozarks Technical Community College
1001 E. Chestnut Expressway
Springfield, MO 65802
(417) 895-7000
Advisor: Jim Bridwell
Chair: Christine Stage
Vice Chair: Jason Bills
AWS Section Affilation:
AWS Ozark Section, District 17
Date Updated: 7-10-14

Scott Regional Technology Center
711 9th St.
Monett, MO 65708
(417) 235-7022
Advisor: Aaron Obermann
Chair: John Kimbrough
Vice Chair: Levi Pfitzner
Secretary: Kelly Seitz
Treasurer: Trevor Pace
AWS Section Affilation:
AWS Ozark Section, District 17
Date Updated: 6-11-14


Back to top


Montana


Helena High School
1300 Billings Ve.
Helena, MT 59601
(406) 324-2200
Advisor: Cindy Galbavy
Chair: Skyler Erickson
Vice Chair: Cody Grandy
Secretary: Heather Nelson
Treasurer: Jayden Moyes
AWS Section Affiliation:
AWS Idaho/Montana Section, District 20
Date Updated: 6-11-14

Montana Tech of the University of Montana
S&E Building, Room 307
1300 W. Park St.
Butte, MT 59704
(406) 496-4576
Advisor: Bruce Madigan
Chair: Tate Patterson
Vice Chair: Tucker Kramer:
Secretary: Trevor Edwards
Treasurer: Dale Brush
AWS Section Affiliation:
AWS Idaho/Montana Section, District 20
Date Updated: 6-11-14

Back to top


Nebraska

Central Community College
Hastings Campus
East Highway 6
PO Box 1024
Hastings, NE 68902
(402) 463-9811
Advisor: TBA
Chair: Joan McCleary

Lincoln Technical College (SCC)
8800 O Street
Lincoln, NE 68508
(402) 437-2692
Advisor: Dan Zabel
Chair: Jeff Cline
Vice Chair: Calvin Peterson
Secretary: Paul Kraye
Treasurer: Levi Thomlison
AWS Section Affiliation:
AWS Nebraska Section, District 16
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Nevada


Academy of Arts, Careers and Technology
380 Edison Way
Reno, NV 89502
(775) 856-5319
Advisor: James Cooney
Chair: Sam Couto
Vice Chair: Don Romero
Secretary: Cooper Smalls
Treasurer: Tanner Vaughn
AWS Section Affiliation:
AWS Sierra Nevada Section, District 22
Date Updated: 6-11-14

Back to top


New Hampshire

Seacoast School of Technology
40 Linden St.
Exeter, NH 03833
(603) 775-8461
Advisor: Jonathan Theberge
Chair: Ryan Murray
Vice Chair: Jeremy Claar
Secretary: Brandon Felch
Treasurer: Matthew Cote
AWS Section Affilation:
AWS Maine Section, District 01
Date Updated: 6-11-14

Back to top

New Jersey

Morris County School of Technology
400 E. Main St.
Denville, NJ 07834
(973) 627-4600
Advisor: Herbert Browne
Chair: Adam Amadori
Vice Chair: Mike Wildey
Secretary: Brian Head
Treasurer: Nick Iwanski
AWS Section Affiliation:
AWS New Jersey Section, District 02
Date Updated: 7-2-14

Back to top

New Mexico

Applied Technologies
Central New Mexico Community College
525 Buena Vista Dr. SE
Albuquerque, NM 87106
(505) 280-2054
Advisor: Kay Hamby
Chair: Henno Van Arkel
Vice Chair: Thomas Saunders
Secretary: Zack Lopez
Treasurer: Aaron Matins
AWS Section Affilation:
AWS New Mexico Section, District 20
Date Updated: 6-11-14

Back to top

New York

North Carolina

Central Piedmont Community College
PO Box 35009
Charlotte, NC 28235
(704) 330-4429
Advisor: Ray Sosko
Chair: Jerome Patterson
Vice Chair: Al Czochara
Secretary: Paige Hoose
Treasurer: Morgan Howell
AWS Section Affiliation:
AWS Charlotte Section, District 04
Date Updated: 6-11-14

Rowan-Cabarrus Comm. Coll
PO Box 1595
Salisbury, NC 28145
(704) 637-0760
Advisor: Robert Simpson
Chair: TBA

Wake Tech Community College
9101 Fayetteville Rd.
Raleigh, NC 27603
(919) 866-5167
Advisor: Russell Wahrman
Chair: TBA
AWS Section Affiliation:
AWS Triangle Section, District 04
Date Updated: 6-20-14

Back to top

North Dakota

North Dakota State College of Science
Welding Technology
800 6th St. North
Wahpeton, ND 58075
P: 701-671-2329
Advisor: Vance Harthun
Chair: Ethan Wang
Vice Chair: Jacob Lagasse
Secretary and Treasurer: Tyler Sadorf
AWS Section Affiliation:
AWS Northern Plains Section, District 15
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Ohio


Canton South High School
600 Faircrest St. SE
Canton, OH 44706
(330) 484-8000
Advisor: Richard Thomas
Chair: TBA
AWS Section Affiliation:
AWS Stark Central Section, District 10
Date Updated: 7-2-14

Columbiana County Career &
Technology Center
9354 State Route 45
Lisbon, OH 44432
(330) 424-9561
Advisor: Huck Hughes
Chair: Steve Hippley
Vice Chair: Frankie Rowan
Secretary: Taylor Cameron
Treasurer: Ben Piatt
AWS Section Affiliation:
AWS Mahoning Valley Section, District 10
Date Updated: 6-11-14

Coshocton County Career Center
23640 Airport Road
Coshocton, OH 43812
(740) 622-0211
Advisor: Nick Baughman
Chair: Casey McCoy
Vice Chair: Talon Bookless
Secretary: Seth Albert
Treasurer: Dusty Dowd
AWS Section Affilation:
AWS Stark Central Section, District 10
Date Updated: 6-20-14

Four County Career Center
22900 State Route 34
Archbold, OH 43502
(419) 267-3331
Advisor: Richard Hupe
Chair: Cody Herman

Ohio State University
Dept. of Welding Engineering
1248 Arthur E Adams Dr.
Columbus, OH 43210
(614) 292-1774
Advisor: Dr. David Phillips
Chair: Jacob Rindler
Vice Chair: Alejandro Alvarez
Secretary: Kyle Ellison
Treasurer: Andrea Peer
AWS Section Affiliation:
AWS Columbus Section, District 07
Date Updated: 7-18-14

Owens Community College
Oregon Road
PO Box 10,000
Toledo, OH 43699
(567) 429-3563
Advisor: Anthony P. Duris
Chair: Rachel Bellner
Vice Chair: Brent Bences
Secretary: Ryan Chambers
AWS Section Affiliation:
AWS Northwest Ohio Section, District 11
Date Updated: 6-11-14

Scarlet Oaks AWD
Great Oaks Career Campuses Student Chapter
3254 East Kemper Rd.
Cincinnati, OH 45238
(513) 646-4920
Advisor: Bruce Scherer
Chair: Brandan P Bemmes

University of Toledo
MIMI Department
West Bancroft Street
Toledo, OH 43606
(419) 530-6019
Advisor: Prof. Yong Gan
Chair: TBA

Whitmer Career & Tech Center
Welding & Metal Construction Dept.
5719 Clegg Drive
Toledo, OH 43613
(419) 473-8339
Advisor: Craig A. Donnell
Chair: Jordan Freimark
Vice Chair: Chris Woods
Secretary: Josip Jones
Treasurer: Dyla Bovia
AWS Section Affiliation:
AWS Northwest Ohio Section, District 11
Date Updated: 6-11-14

Back to top


Oklahoma

Oklahoma Technical College
4444 S. Sheridan Rd.
Tulsa, OK 74145
(918) 895-7500
Advisor: Charles Griffin
Chair: Jimmy Thompson
Vice Chair: Kimberly Williams
Secretary: Travis Woods
Treasurer: Michael Johnston
AWS Section Affiliation:
AWS Tulsa Section, District 17
Date Updated: 7-16-14

Back to top

Oregon

Portland Community College
Rock Creek Campus
Welding Tech, Bldg. 2, Rm 230
PO Box 19000
Portland, OR 97280
(503) 614-7600 - Scott Judy
(503) 614-7601 - Matt Scott
Advisors: Scott Judy/Matt Scott
Chair: Lindsay Thrower

Linn-Benton Community College
6500 Pacific Blvd. SW
Albany, OR 97321
(541) 917-4592
Advisor: Fred Stuewe
Chair: Cameron Moran

Clackamas Community College
1960 S. Molalla Ave.
Oregon City, OR 97045
(503) 657-6958
Advisor: Sue Caldera
Chair: TBA

Back to top

Pennsylvania
 
Beaver Valley Student Chapter
145 Poplar Drive
Monaca, PA 15601
(724) 728-5800 x231
Advisor: Thomas Geisler
Chair: Matt Tempalski
Vice Chair: Jordan Gaus
Secretary: Rob Heinl
Treasurer: Michael Hornstein
AWS Section Affiliation:
AWS Pittsburgh Section, District 07
Date Updated: 6-11-14

Bethlehem Area Vocational-Technical School
3300 Chester Ave.
Bethlehem, PA 18020
(610) 866-8013
Advisor:Vincent Facchiano
Chair: Austin Miller
Vice Chair: David Broad
Secretary: Zane Henninger
Treasurer: Logan Doster
AWS Section Affiliation:
AWS Lehigh Valley Section, District 03
Date Updated: 6-11-14

Career Institute of Technology
5335 Kesslerville Rd.
Easton, PA 18040
(610) 258-2857
Advisor: Richard Lightcap
Chair: Thomas Fehnel
Vice Chair: Anna Henning
Secretary: Brittany Stevenson
Treasurer: Zack Dunton
AWS Section Affiliation:
AWS Lehigh Valley Section, District 03
Date Updated: 6-11-14

Crawford County Area Vo-Tech
860 Thurston Rd.
Meadville, PA 16335
(814) 724-6024
Advisor: Tom Thurber
Chair: TBA

Franklin County Career & Technology Center
2463 Loop Rd.
Chambersburg, PA 17202
717-263-9033
Advisor: Elisa Donaldson
Chair: Austin Black
AWS Section Affiliation:
AWS Cumberland Valley Section, District 03
Date Updated: 9-15-14

Greater Altoona Career & Technology Center
1500 Fourth Ave.
Altoona, PA 16602
(814) 946-8450
Advisor: George Seese
Chair: Randy Goodman
Vice Chair: Greg Recker
Secretary: Joe Delancey
Treasurer: Brady Shaw
AWS Section Affiliation:
AWS Johnstown-Altoona Section, District 07
Date Updated: 6-11-14

Great Oaks Career Campuses
3254 East Kemper Rd.
Cincinnati, OH 45238
(513) 646-4920
Advisor: Bruce Scherer
Chair: Simon Saab
Vice Chair: Evan Althoff
Secretary: Ron Hatfield
Treasurer: Matt Gegner
AWS Section Affiliation:
AWS Cincinnati Section, District 07
Date Updated: 6-11-14

Monroe Career & Technical Inst.
PO Box 66
Laurel Lake Dr.
Bartonsville, PA 18321
(507) 629-2001
Advisor: Greg Smith
Chair: Brandon Azzalina
Vice Chair: Matthew Beaumont
Secretary: Adrienne Deluca
AWS Section Affiliation:
AWS Lehigh Valley Section, District 03
Date Updated:
6-11-14



North Montgomery Technical Career Center
1265 Sumneytown Pike
Lansdale, PA 19446
215-368-1177
Advisor: Joshua Seitzer
Chair: Zaheer Razi
Vice Chair: Alex Baer
Secretary: Evan Cooper
Treasurer: McKaila Conway
AWS Section Affiliation:
AWS Philadelphia Section, District 02
Date Updated: 6-11-14

Northern Westmoreland Career & Technology Center
705 Stevenson Blvd.
New Kensington, PA 15068
(724) 335-9389
Advisor: Jeremy T. Dawson
Chair: Dakota Palyszeski

Oil Region Student Chapter
Venango Technology Center
1 Vo-Tech Dr.
Oil City, PA 16301
(814) 493-6579
Advisor: Travis Crate
Chair: Will Wright

Parkway West Career & Technology Center
7101 Steubenville Pike
Oakdale, PA 15071
(412) 923-1772
Advisor: Cody Stroud
Chair: Taylor Weiner

Pennsylvania College of Technology
Welding Department
One College Ave.
Williamsport, PA 17704
(570) 326-3761
Advisor: Aaron Biddle
Chair: Tyler Grove
Vice Chair: Scott Hutton
Secretary: Andrew Norton
Treasurer: Alex Martenas
AWS Section Affiliation:
AWS Central Pennsylvania Section, District 03
Date Updated: 6-20-14

Triangle Tech, DuBois Campus
PO Box 551
DuBois, PA 15801
(814) 371-2090
Advisor: Brenda Benyon
Chair: TBA
AWS Section Affiliation:
AWS Johnstown-Altoona Section, District 07
Date Updated: 6-20-14

Tri-State Business Institute
556 W. 4th St.
Erie, PA 16507
(814) 836-0379
Advisor: Delayne Jacobs
Chair: Curtis Zoftin

Western Area CTC
688 Western Ave.
Canonsburg, PA 15317
(724) 426-2890 x 151
Advisor: Roger Simmons
Chair: James Campbell
Vice Chair: Kory Smith
Secretary: Damien Schibner
Treasurer: Ryan Cooper
AWS Section Affiliation:
AWS Pittsburgh Section, District 07
Date Updated: 6-11-14

York County School of Technology
2179 S. Queen St.
York, PA 17402
(717) 741-0820
Advisor: Brian Yarrison
Chair: John Von Rohr
Vice Chair: Autumn LaBar
Secretary: Brandon Beres
Treasurer: Ryan Belaus
AWS Section Affiliation:
AWS York-Central PA Section, District 03
Date Updated: 6-11-14



Back to top

South Carolina

Aiken County Career &
Technology Ctr
2455 Jefferson Davis Hwy
Warrenville, SC 29851
(803) 593-7300
Advisor: Kevin Rawlins
Chair: Chandler Stokes
Vice Chair: Brandi Rains
Secretary: Mary Fogarty
Treasurer: Dillon Rathburn
AWS Section Affilation:
AWS Columbia Section, District 05
Date Updated: 6-11-14

Aiken Technical College
2276 Jefferson Davis Hwy.
Graniteville, SC 29829
(803) 508-7356
Advisor: Shawn McClanahan
Chair: TBA

Strom Thurmond Career Center
17 Par Drive
Johnston, SC 29832
(803) 257-1767
Advisor: Bill Cheatham
Chair: Justin Moody
Vice Chair: Aaron Gooley
Secretary: Derek Barnhart
Treasurer: Tucker Paul
Publicity Chair: Cole Fell
Membership Chair: Montrez Coleman
AWS Section Affilation:
AWS Columbia Section, District 05
Date Updated: 10-22-14

York Technical College
525 College Place
Chester, SC 29706
(803) 385-5884
Advisor: Rich Santoro
Chair: Michele Beam
Vice Chair: Kenneth Yates
Secretary: Brian Farrell
Treasurer: Rick Rayfield
AWS Section Affiliation:
AWS Charlotte Section, District 04
Date Updated: 6-11-14

Back to top

South Dakota

AWS Black Hills Student Chapter
South Dakota School of Mines & Technology
501 East Saint Joseph St.
Rapid City, SD 57701
(605) 394-1283
Advisor: Michael West
Chair: Allen Holmquist
Vice Chair: Paul Hibner
Secretary: Torrie Trask
Treasurer: Petras Tutinas
AWS Section Affiliation:
AWS Siouxland Section, District 16
Date Updated: 6-11-14

Yankton Senior High School
1801 Summit St.
Yankton, SD 57078
(605) 665-2073
Advisor: Robert Evans
Chair: Garrison Brockberg

Back to top

Tennessee

Bradley Central High School
1000 South Lee Hwy.
Cleveland, TN 37311
(423) 479-0458
Advisor: Mark Kress
Chair: Chad Laxton
Secretary: Manning Raper
Treasurer: Brandon Scoggins
AWS Section Affiliation:
AWS Chattanooga Section, District 08
Date Updated: 7-2-14

Holston Valley Student Welding Chapter
Northeast State Community College
2425 Hwy 75 PO Box 246
Blountville, TN 37617
413-323-0209
Advisor: Jon Cookson
Chair: Jackson Bynum
Vice Chair: Dustin Gentry
Secretary: Jonathan H. Cross
Treasurer: Matt Cox
AWS Section Affiliation:
AWS Holston Valley, District 08
Date Updated: 6-11-14

Sequoyah High School
9517 Ridge Trail Rd.
Soddy Daisy, Tn 37379
(423) 595-5796
Advisor: Chris Renfro
Chair: Jon Elsea
Vice Chair: Chris Bialczak
Secretary: Tara Wilson
Treasurer: Collin Lewis
AWS Section Affiliation:
AWS Chattanooga Section, District 08
Date Updated: 6-20-14

Tennessee College of Applied Technology - Crossville
715 N. Miller Ave.
Crossville, TN 38555
(931) 484-7502
Advisor: Joe Livesay
Chair: Nate Hawn
Vice Chair: Stover
Secretary: Burke
Treasurer: Tyler Wyatt
AWS Section Affiliation:
AWS Nashville Section, District 08
Date Updated: 6-11-14

Tennessee Technical Center at Red Boiling Springs
2390 Cathage Rd.
Red Boiling Springs, TN 37150
(615) 699-2224
Advisor: David Porter
Chair: Cory Baird
Vice Chair: Taylor Simms
Secretary: Dominique Strong
Treasurer: Justin Hancock
AWS Section Affiliation:
AWS Nashville Section, District 08
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Texas
 
Alamo Student Chapter
1801 Martin Luther King Dr.
San Antonio, TX 78203-2098
(210) 531-3200
Advisor: Cornelio Ontiveros
Chair: Louis Matthews, Jr.

C.C. Welding Techs Del Mar College
Craft Training Center Partnership
Del Mar College
4101 Old Brownsville Rd.
Corpus Christi, TX 78405
(361) 946-9299
Advisor: Sonny Vela
Chair: Taylor Atkins
Vice Chair: Pablo Pisarski
Secretary: Lisa Smith
Treasurer: Tiffany Rivera
AWS Section Affiliation:
AWS Corpus Christi Section, District 18
Date Updated: 6-20-14

Cy-Fair Student Chapter
Lone Star College
9191 Barker Cypress Rd.
Cypress, TX 77433
(281) 881-0128
Advisors: Keith Wojcik and Ron Theiss
Chair: Alejandro Alvarez

FHS Welding Student Chapter
Floresville High School
1813 Tiger Lane
Floresville, TX 78114
(830) 393-5370
Advisor: Clifton Rogers
Chair: Quinton Samsing
Vice Chair: Ted Alfaro
Secretary: Jessica Rico
Treasurer: Lourdes Segovia
AWS Section Affiliation:
AWS San Antonio Section, District 18
Date Updated: 6-11-14

Lamar Institute of Technology
PO Box 10043, Lamar Station
Beaumont, TX 77710
(409) 880-7011
Advisor: John McKeehan
Chariman: Christina Bottley

LeTourneau University
PO Box 7001
Longview, TX 75607
(903) 233-3925
Advisor: Robert Warke
Chair: Andrew Stall


Lee High School
6529 Beverly Hill Lane
Houston, TX 77057
(713) 787-1700
Advisor: Alberto Urbina
Chair: Noe Murralles

Lincoln College of Technology
2915 Alouette Dr.
Grand Prairie, TX 75052
(972) 660-5701
Advisor: Alvin Adams
Chair: Joseph Rapazzo
Vice Chair: Mith Presly
Secretary/Treasurer: Mark Omata
AWS Section Affilation:
AWS North Texas Section, District 17
Date Updated: 7-14-14

Odessa College
201 W. University
Odessa, TX 79764
432-335-6474
Advisor: James Mosman
Chair: Hanna Escamilla
Vice Chair: Jesse Valenzuela
Secretary: Jericho McBride
Treasurer: Aswad Billings
AWS Section Affiliation:
AWS San Antonio Section, District 18
Date Updated: 6-11-14



Texas A&M University
EDIT Dept.
TAMMS 3367
College Station, TX 77843
(979) 845-4966
Advisor: Dr. Angie Price
Chair: Clemente Rodriguez

Texas State Technical College
Waco Campus
3801 Campus Dr.
Waco, TX 76705
(254) 867-3549
Advisor: Mark Watson
Chair: TBA
AWS Section Affiliation:
AWS Central Texas Section, District 17
Date Updated: 6-11-14


Wharton County Jr. College
911 Boling Highway
Wharton, TX 77488
Advisor: Aaron Dittmar
Chair: Blake Cunningham

Waxahachie High School
1000 North Dallas Hwy.
Wsaxahachie, TX 75165
(469) 222-8495
Advisor: Jonathan Crocker
Chair: Steven Bentley

Back to top

Utah

Weber State University
1802 University Club Circle
Ogden, UT 84408
(801) 626-7540
Advisor: Mark Baugh
Chair: Aaron Harker
Vice Chair: Keltson Cummings
Secretary: Kelby Sayer
Treasurer: Chris Cope
AWS Section Affiliation:
AWS Utah Section, District 20
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Virginia

John Handley High School
425 Handley Blvd.
Winchester, VA 22604
(540) 662-3471
Advisor: Steven Robeson
Chair: Nick Marshal
Vice Chair: Alexander Green
Secretary: Osman Pastora
Treasurer: Jean-Paul Tyler
AWS Section Affiliation:
AWS Cumberland Valley Section, District 03
Date Updated: 6-11-14

Tidewater Community College
7000 College Dr.
State Rt 135
Portsmouth, VA 23703
(757)822-2004
Advisor: Marcus Moody
Chair: Robert Ander
AWS Section Affiliation:
AWS Tidewater Section, District 04
Date Updated: 10-15-14

Back to top

Washington
 
Boilermakers 104 Student Chapter
Boilermakers Apprenticeship & Training Center
6770 E. marginal Way S. B-122
Seattle, WA 98108
Advisor: Chad Ross
Chair: TBA

Bellingham Technical College
3028 Lindbergh Ave.
Bellingham, WA 98225
(360) 752-8770
Advisor: Matthew Hancock
Chair: TBA

Big Bend Community College
7662 Chanute St. NE
Moses Lake, WA 98837
(509) 793-2222
Advisor: Shawn McDaniel
Chair: Kathi Ballard

Clark College
1933 Fort Vancouver Way
Vancouver, WA 98663
(360) 992-2353
Advisor: Patrick Gonzales
Chair: Heather Evans

Everett Community College
2000 Tower St.
Everett, WA 98201
(425) 931-2765
Advisor: Robert White
Chair: Jason Speicher

Linn Benton Community College
6500 Pacific Blvd. SW
Albany, OR 97321
(541) 917-4581
Advisor: Fred Styewe
Chair: Justin Vaughn

Lower Columbia College
1600 Maple St.
Longview, WA 98632
(360) 442-2958
Advisors: Allan Evald & Randy Byrum
Chair: Samuel DeVere

Renton Technical College
3000 NE Fourth St.
Renton, WA 98056
(425) 235-2483
Advisor: Rick Geist
Chair: Elisa Stuart
Vice Chair: Manny Kyung
Secretary: Nathan Jarman
Treasurer: Cody Bonn
AWS Section Affiliation:
AWS Puget Sound Olympic Section, District 19
Date Updated: 6-20-14

Skagit Valley College
2405 E. College Way
Mt. Vernon, WA 98237
(360) 416-7702
Advisor: Mary Kuelbelbeck
Chair: Josh Taylor
Vice Chair: Gerry Sanchez
Secretary: Dakota Swenson
Treasurer: Norman Culver
AWS Section Affiliation:
AWS Puget Sound Olympic Section, District 19
Date Updated: 6-11-14

Spokane Skills Center
4141 N. Regal. St.
Spokane, WA 99207
Advisor: Andrew Syder
Chair: TBA

Stanwood High School
PO Box 430 9307 271st St. NW
Stanwood, WA 98292
(360) 629-1200
Advisor: Darryl Main
Chair: Emmett Morrison
Vice Chair: Andy Funderbunk
Secretary: Ruthie Karlburg
Treasurer: Chase Greenough
AWS Section Affiliation:
AWS Puget Sound Olympic Section, District 19
Date Updated: 6-11-14

Walla Walla Community College
500 Tausick Way
Walla Walla, WA 99362
(509) 527-4219
Advisor: Mike Haggard
Chair: Angel Morton
Vice Chair: Shelby Scott
Secretary: Lorene Lloyd
Treasurer: Chris Hanzlicek
AWS Section Affiliation:
AWS Inland Empire Section, District 19
Date Updated: 6-11-14

West Seattle Student Chapter
South Seattle Community College
6000 16th Ave. SW
Seattle, WA 98106
(206) 764-5300
Advisor: Rick Baker
Chair: Jonathan Ralls
Vice Chair: Phillip Mckenzie
Secretary: Lauren Butts
Treasurer: Jonard Bacusa
AWS Section Affiliation:
AWS Puget Sound Olympic Section, District 19
Date Updated: 6-20-14

Back to top

West Virginia

West Virginia University at Parkersburg
300 Campus Dr.
Parkersburg, WV 26104
(304) 424-8339
Advisor: Craig Bills
Chair: Joe Carnes

Back to top

Wisconsin

Blackhawk Technical College
6004 S. County Road G
PO Box 5009
Janesville, WI 53547
(608) 743-4461
Advisor: Dan Crifase
Chair: Seth Gravert
Vice Chair: Alex Stucke
Secretary: Dustain Aimes
Treasurer: Jerimiah Johnson
AWS Section Affiliation:
AWS Racine/Kenosha Section, District 12
Date Updated: 6-11-14

Madison Area Technical College
Association of Welding Specialists
Madison Campus
3550 Anderson St.
Madison, WI 53704
(608) 246-6969
Advisor: Anton Stute
Chair: TBA
AWS Section Affiliation:
AWS Madison-Beloit Section, District 12
Date Updated: 7-10-14


Milwaukee Area Technical College
West Allis Campus
1200 S. 71st St.
West Allis, WI 53214
(414) 456-5349
Advisor: Mark Koehler
Chair: Adam Wissmueller
Vice Chair: Cody PouPore
Secretary: Eric Thompson
Treasurer: Bill Stevens
AWS Section Affiliation:
AWS Milwaukee Section, District 12
Date Updated: 6-11-14

Northeast Wisconsin Technical College
2740 W. Mason St.
PO Box 19042
Green Bay, WI 54307
(920) 498-5400
Advisor: Jon Russell
Chair: Brent Chapman
Vice Chair: Nathan Mertens
Secretary: Victoria Jarvey
Treasurer: Kyle VanBeek
AWS Section Affiliation:
AWS Fox Valley Section, District 12
Date Updated: 6-20-14

University of Wisconsin - Stout
Engineering & Technology Dept.
329 Fryklund Hall
Menomonie, WI 54751
(715) 232-2296
Advisor: John Petro
Chair: TBA
AWS Section Affiliation:
TBA
Date Updated: 6-11-14

Back to top

Wyoming

Northeast Wyoming Welding
Association Student Chapter
Gillette Campus
Welding Technology & MSHA Training
300 W. Sinclair
Gillette, WY 82718
(307) 686-8006
Advisor: Troy Miller
Chair: Shy McCutchan
Vice Chair: Ty Wilkes
Secretary: Peter Swanson
Treasurer: Brandon Miles
AWS Section Affiiation:

AWS Wyoming Section, District 20
Date Updated: 6-11-14

Sheridan College
3059 Coffeen Ave.
Sheridan, WY 82801
(307) 674-6446
Advisor: Carl Schiner
Chair: Brian Ankrum
Vice Chair: Tyzer Cady
Secretary and Treasurer: Kevin Barger
AWS Section Affiiation:
AWS Wyoming Section, District 20
Date Updated: 6-11-14

Back to top

International Chapters

Canada

University of Alberta
Chemical & Materials Engineering
7th Floor, ECERF Building
9107 - 116 Street
Edmonton, AB Canada T6G 2V4
CANADA
(780) 492-2881
Advisor: Patricio Mendez
Chair: Jordan Tsui
Vice Chair: Nairn Barnes
Secretary: Gentry Wood
Treasurer: Ata Kamyabi
AWS Section Affiliation:
AWS Alberta Section, District 19
Date Updated: 6-11-14

Colombia

Universidad Nacional de Colombia
Carrera 30 #45-03
Edificio de Posgrados de Materiales
Oficina 103
Bogota DC, 111321
Colombia
Advisor: Juan Hernando Reyes Pacheco
Chair: Christian Sanchez

Mexico

CONALEP CAST NL Student Chapter
Ave. Pable Livas 4500
Co. Gpe. Victoria, Guadalupe
Nuevo Leon CP 67180
Mexico
P:81-83613896/97
Advisor: Rene de Luna Alanis
Chair: Manuel Huerta Flores
Vice Chair: Rafael Dominguez
Secretary: Emmanuel Butron
Treasurer: Maria Escamilla
Date Updated: 6-11-2014


PN CECYT7 CUAUHTEMOC
Sur 73A #243-1
Colonia Sinatel
Delegacion Izapalapa
Mexico DF CP 09470
Advisor: Jesus Lopez Padilla
Chair: TBA

PN CECYT7 CUAUHTEMOC
Sur 73A #243-1
Colonia Sinatel
Delegacion Izapalapa
Mexico DF CP 09470
Advisor: Jesus Lopez Padilla
Chair: TBA

MESCAWS-ITM
Av. Tecnológico # 1500
Col. Lomas de Santiaguito
C.P. 58120
Morelia, Michoacán
México
P: 52-443-3-12-15-70 Ext: 256
Advisor: Dr. Francisco Reyes Calderon


Back to top